Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Październik 2019
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031EC

Filmowe Ikony w Kamieniach Milowych Kina (sezon 2011/2012)

filmowe-ikony-baner„Filmowe Ikony w Kamieniach Milowych Kina” to edukacyjny cykl pokazów filmowych skierowanych do osób dorosłych i seniorów. Prezentacja obrazów filmowych, które, z perspektywy czasu, są kamieniami milowymi kinematografii.

Wszystkie pokazy będą poprzedzane krótkim wprowadzeniem, które pozwoli jak najpełniej zobrazować kontekst, czas i poruszaną problematykę w wyświetlanych filmach. Wszystkie pokazy będą pogrupowane tematycznie i problemowo, co pozwoli również na zilustrowanie zmian w rozwoju kinematografii światowej.

Pomysłodawcą cyklu jest dr hab. Rafał Szczerbakiewicz z Zakładu Literatury Współczesnej UMCS, gdzie zajmuje się m.in. specyfiką i problematyką kina światowego.

 

Kilka słów od autora cyklu:

„Kino niewzruszenie pozostaje w nowoczesnej kulturze najważniejszym zwierciadłem społecznych fantazji. Jest naszą wyrocznią, ideologiczną perswazją, perwersyjną strefą zakazanych transgresji. Nie jest, jak to się często mówi, komentarzem rzeczywistości ale jej zasadniczą inspiracją, interpretacją i pragnieniowym aparatem. Kino pokazuje nam jak i o czym marzyć. Sięgając w głąb filmowej historii i oglądając klasyczne dla hollywoodzkiej mitologii pozycje mamy nadzieję pokazać Państwu, że społeczna rola i scena filmu wcale się nie zmieniła. Ukształtowane wiele lat temu czarno-białe wzorce są wciąż aktualnymi dyskursami o najważniejszych aspektach życia współczesnych we współczesności. Dawna hollywoodzka gwiazda w dalszym ciągu i niewzruszenie pozostaje ikoniczną postacią archetypalnych wyobrażeń o najważniejszych społecznych rolach. Do Bogarta, Stewarta, Lemona, Monroe odnosi się współczesne kino, literatura, telewizja. Nawet w życiu codziennym – często mimowiednie – posługujemy się kodami, których geneza zapisana jest na starej celuloidowej taśmie. Pozwólmy sobie na luksus fantazji, po obejrzeniu której nie musimy się wypierać i wstydzić naszej przyjemności. Pozwólmy się uwieść magii starego kina”.