Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Marian Stępak „Wędrowcy”

Zapraszamy na kolejne spotkanie z wyjątkowymi kolekcjami w „Kiosku ze sztuką”!

wernisaż wystawy 26.09.13, godz.18.30

wystawa potrwa do 23.10.13

wstęp wolny!

Marian Stępak urodził się w 1957 r. w Koronowie, ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Studiował  na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, dyplom w 1983 r. Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego UMK. Jest autorem ponad czterdziestu wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest również kolekcjonerem materiałów tekstylnych. Tak sam pisze o swoim nowym projekcie:

„Od czasu ukończenia studiów w obrębie moich artystycznych zainteresowań znajdują się rozmaitego rodzaju materie, przede wszystkim tekstylne. Takie, które zakończyły swój żywot, w odniesieniu do swojej pierwotnej funkcji użytkowej jako ubrania, obrusy, pościele, zasłony itp. Realizacja przygotowana do Kiosku Kolekcjonerów w Lublinie odnosi się do swego rodzaju galanterii, jaką są nakrycia głowy, głównie: kapelusze, toczki i czapki. Są to przeróżne kształty krążące po świecie wraz z użytkownikami według swoich nieregularnych orbit, które wytyczają im ich właściciele. Odnosząc się do orbit i wędrówek warto w tym miejscu nawiązać do ruchu planet w Układzie Słonecznym. Porównanie może trochę zbyt ryzykowne, jednak w swoim projekcie próbuję połączyć ze sobą te dwa odrębne zjawiska, jedno bardzo logiczne i uporządkowane – ruch planet wokół Słońca i to drugie chyba zgoła bezładne – wędrówka kapeluszy i wszelkiego rodzaju ich pobratymców.”

 

O Cyklu „Kiosk Kolekcjonerów”:

Poprzez cykl wystawienniczy w „Kiosku ze sztuką” – „Kiosk Kolekcjonerów” chcielibyśmy pokazywać pasje mieszkańców dzielnicy w szerszym kontekście sztuk wizualnych. Współcześni artyści często sięgają do domowych archiwów, kolekcji, prywatnych zbiorów, aby rozwinąć je w oryginalne projekty. Jednocześnie pasja kolekcjonowania, oraz często związana z tym dogłębna wiedza na dany temat, warta jest bliższemu przyjrzeniu się. Kuratorem cyklu jest Ludomir Franczak.

W ramach „Kiosku Kolekcjonerów” chcemy również stworzyć lokalną kolekcję nakryć głowy, która na miesiąc zagości wewnątrz kiosku, a współtworzona będzie przez mieszkańców Węglina. Projekt „Kiosk ze sztuką” jest częścią działalności Galerii Węglin, która działa na przecięciu dyscyplin starając się pokazać szerokie spektrum zjawisk związanych ze sztuka współczesną.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone