Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Maj 2017
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031EC

Północ – północny zachód

18/05/2017, godz. 19:00    

polnoc1„Północ – północny zachód” (North by Northwest, USA 1958, 2 h 16 min.)

obsada: Eva Marie Saint & Cary Grant

reżyseria – Alfred Hitchcock

Kurator cykludr hab Rafał Szczerbakiewicz

Wszystkie filmy w reżyserii Alfreda Hitchcocka były przełomowe dla kina akcji, strachu i suspensu. Dzisiejszy tytuł akademii uważany jest powszechnie za jeden z klasyków gatunku kina sensacyjnego. Ciekawe, że nie był to pierwszy sensacyjny film mistrza ale jeden z ostatnich zwiastujący nową epokę tego kina: szybki montaż, gwałtowne zwroty akcji i oszałamiające efekty techniczne. Ulubionym aktorem Hitchcocka był Grant ale na planie „Zawrotu głowy” reżyser niepotrzebnie powiedział swój pomysł James’owi Stewartowi, który zapalił się do grania roli. Hitch uknuł intrygę opóźniającą start zdjęć tak by Stewart musiał już być na planie „Anatomii morderstwa” Premingera. W ten sposób Cary Grant bez przeszkód otrzymał swoja ostatnią rolę u angielskiego mistrza.
Roger Thornhill, nowojorski specjalista od reklamy, zostaje wzięty mylnie przez grupę szpiegów za George’a Kaplana, osobę skierowaną przez amerykański wywiad do ich rozpracowania. Bohater zostaje uprowadzony ze spotkania, przesłuchany przez porywaczy i spojony bourbonem w celu zaaranżowania wypadku samochodowego (którego udaje się w ostatniej chwili uniknąć). Od tej pory uciekający bohater przemierza kilka tysięcy kilometrów poprzez Stany Zjednoczone, próbując rozwikłać zagadkę swej sytuacji i odszukać „prawdziwego” George’a Kaplana. Scena finałowa filmu rozgrywa się na Mount Rushmore, pomniku przedstawiającym głowy prezydentów USA. Prawdopodobnie najbardziej znaną sceną filmu, parodiowaną lub powtarzaną w wielu innych filmach, jest pogoń za bohaterem uciekającym po polu, przez przelatujący nisko nad nim samolot. Znacznie starszego od swej filmowej partnerki Evy Marie Saint, Cary’ego Granta „odmłodzono” poprzez zaangażowanie do roli jego matki aktorki w jego wieku.

AKADEMIA ZAPOMNIANYCH ARCYDZIEŁ FILMOWYCH – CARY GRANT

Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych przy DDK „Węglin” w Lublinie ma zaszczyt zaprosić na swój siódmy, tematyczny cykl kina klasycznego – Cary Grant.

Cary Grant (1904-1986). Archetyp Filmowego Amanta w najlepszym kinie gatunków (filmy obejmują lata 30’- 60’ XX wieku). Cary, a właściwie Archibald Alec Leach to angielski aktor z Bristolu pracujący w Hollywood, który swoim brytyjskim akcentem, manierami, niepowtarzalnym wdziękiem i słynną autoironią, uwiódł widzów z całego świata na kilka dekad. Aktor reżyserowany przez największych mistrzów Hollywoodu: Cukor, McCarey, Hawks, Stevens, Hitchcock, Capra, Mankiewicz, Donen. Największemu „Czarusiowi” w dziejach kina partnerują największe Gwiazdy swoich czasów: Mae West, Marylin Monroe, Ginger Rogers, Sophia Loren, Ingrid Bergman, Katherine Hepburn, Audrey Hepburn.

wstęp wolny!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+